MEDOVÉ RAŇAJKY

Osveta

PROJEKT: UČENIE HROU SO VČIELKOVOM

 

 

  •  ZAPOŽIČAJ
  •  UČ SA HROU
  •  PODPOR CIRKULÁRNU EKONOMIKU
  •  INOVUJ VZDELÁVANIE
  •  PODPOR VČIELKY

Naše pomôcky sa dajú využiť na vzdelávanie hravou formou od žiakov materských škôl až po stredné školy. Pedagóg vie hravo s informáciami a ich obsahom pracovať a samotné labyrinty vedomostí zábavnou formou učia deti dôležité informácie.

A: Edukačné včelárske pomôcky aktuálne v ponuke

1. Pomôcka: Labyrinty vedomostí: Na návšteve v úli: je pomôcka vhodná pre žiakov materskej školy a najmä základnej školy približne od 3. ročníka až po stredné školy, pričom mladším žiakom treba zjednodušiť informácie písané na tabuli podľa potreby a starším sa môžu aj rozšíriť, no základné informácie sú veľmi obsiahle a bohaté, takže aj niektorí dospelí ľudia nemajú tieto znalosti, alebo si ich radi zábavnou formou zopakujú. Naučíte sa o včelách ako spoločenskom hmyze, ich rozdelení a jednotlivé úlohy v úli aj počas ich života. Dozviete sa viac o medonosných rastlinách, či medovici a hlavných včelích úžitkoch a produktoch.

https://mentorshop.eu/sk_SK/p/Vcelie-produkty-Labyrinty-vedomosti/2450

2. Pomôcka: Labyrinty vedomostí: Včelie produkty

Naučíš sa viac o prvotných včelích produktoch: vosk, jed a materská kašička  (vytvárané organizmom včely) a druhotné: med, peľ, propolis (zo surovín, ktoré včely nazbierajú) včelie produkty a ich využitie (Apiterapia – sa zaoberá účinkami včelích produktov na ľudský organizmus). V sekcii zaujímavosti je spomenutý najdôležitejší význam včiel, ktorým nie je med, ale opeľovanie rastlín. Sú spomenuté peľ, perga, propolis, včelí jed, ich vznik a ich využitie včelami v úli. Samotný labyrint na druhej strane zábavnou formou učí aj žiakov už od materských škôl priradiť podľa farebných malých 6-uholníkov správnu odpoveď k jednotlivým včelím produktom zameranú na apiterapiu, čiže liečivé účinky včelích produktov na človeka.

https://mentorshop.eu/sk_SK/p/Na-navsteve-vuli-Labyrinty-vedomosti/2358

B: Ako to funguje

V rámci Nitry a blízkeho okolia požičiavame pomôcky školám na skúšku na 3 pracovné dni úplne zadarmo. Stačí nás kontaktovať (e-mail: vcielkovo@vcielkovo.sk, 0948 082 084), prísť si pomôcky vyzdvihnúť, podpísať zmluvu o nájme hnuteľných vecí. Vieme poskytnúť poradenstvo a krátke školenie k zapožičaniu edukačných včelárskych pomôcok pre prvých 5 škôl zadarmo. Neskôr bude spoplatnené symbolickou sumou, ktorou podporíte chod občianskeho združenia Včielkovo. Taktiež budeme vďační za akýkoľvek dar, ak sa tak rozhodnete. V škole, či centre si viete edukačnú pomôcku použiť v rámci rôznych predmetov na doplnenie vedomostí ako prírodoveda, biológia, výživa ľudí,... Počas výučby vás poprosíme nafotiť sa s pomôckami a dať na stránku školy a poslať nám link, kde je možné fotky vidieť, aby sme mali od vás spätnú väzbu a ak nám dáte písomnú spätnú väzbu ako ste pomôcky využili budeme veľmi vďační. Dôležité je pomôcku aj s jej súčasťami neporušenú vrátiť do 3 pracovných dní na adresu Levická 32, 949 01 Nitra, aby mohli pomôcky využívať ďalšie školy.

Veríme, že sa vám tieto pomôcky páčia a pomôžu vám hravou formou so Včielkovom vzbudiť v deťoch nielen záujem o tému včiel, včelárenia a včelích produktov, ale aj naučia malých i veľkých aké dôležité sú pre nás včielky a ich ochrana. Veríme, že sa naučíte niečo nové a Apiterapii a zaradíte včelie produkty do svojho každodenného jedálnička nielen počas choroby ale aj na podporu imunity, či zdravého životného štýlu.

Za zapožičanie týchto pomôcok zo srdca Ďakujeme a vďaka vám môže naše občianske združenie Včielkovo robiť naďalej osvetu o včielkach, včelárení a starať sa o včielky. Nákup týchto pomôcok bol podporený Nadáciou SPP v rámci projektu SPPoločne pre komunity, kde nás vybrali s projektom Učenie hrou so Včielkovom.

 

Prednáška so Včielkovom

  • Ukážka včelárskych pomôcok

Deťom predstavíme úľ a jeho časti: plodisko, medník, rámiky s plástami. Včelárove ochranné oblečenie ako klobúk (môžu si aj vyskúšať), kombinézu a rukavice, dymák, rozperák. V krátkosti predstavíme včeliu rodinu: matku, robotnice a trúdov a ich význam pri opeľovaní kvetov a vzniku medu ako najznámejšieho včelieho produktu.

  • Ukážka včelích produktov

Predstavíme priame včelie produkty: vosk, včelí jed a materskú kašičku a nepriame včelie produkty: med, peľ, propolis. Ukážeme hotové okrasné aj kozmetické produkty zo včelieho vosku, medu (deti si môžu ovoňať, chytiť, vyskúšať).

  • Medové raňajky

Deti ochutnajú med (med a oplátky s medom).

  • Výroba sviečok z medzistienok

Deti si s našou výpomocou zhotovia sami točenú sviečku z medzistienky a zoberú domov.

Deti dostanú omaľovánku na tému včela. Ak sú prostriedky z projektov do tried darujeme aj pexeso s motívom včiel a tiež edukačný plagát Opeľovače.

Trvanie:  cca 60 minút aj s workshopom.

Skupina detí: 20 – 50 detí

Cena: 4 Eurá/dieťa (Cena zahŕňa lektora, palivo v rámci Nitry, prípravu materiálu a pomôcok). V prípade obcí mimo Nitry - doplatok na palivo podľa spotreby a aktuálnej ceny pohonných hmôt.

V prípade, že je skupinka menšia ako 20 detí, platí sa paušál dohodou.

 

Kontakt a viac informácií:

Ing. Marek Urban

Mobil: 00421 907 630 923

Ing. Andrea Urbanová, PhD.

Mobil: 00421 948 082 084

E-mail: vcielkovo@vcielkovo.sk

Facebook: Včielkovo